Pri zadnji projektni nalogi bomo govorili o družabnih omrežjih. Jedrnato vam bom opisal 6 različnih družabnih omrežij, katera sem si izbral.
Myspace je družabno omrežje ustanovljeno leta 2003. Temelji predvsem na promoviranju uporabnikove glasbe in vsega kar je povezano z glasbo. Nekateri danes uveljavljeni izvajalci, so svojo kariero začeli ravno z objavo svojih posnetkov na omrežju Myspace. Med leti 2005 in 2008 je bil Myspace najbolj obiskano socialno omrežje na svetu, junija leta 2006 je celo prehitel Google po številu obiskov na strani. Kakorkoli že, s prihodom omrežja Facebook je Myspace hitro začel izgubljati tovrstno bitko. Od leta 2009 je število uporabnikov drastično začelo upadati, kljub rednimi spremembami in inovacijami na strani. (Slika1)
Slika1
WAYN (akronim za "Where are you now?") je družabno omrežje, ki se osredotoča na potovanja in avanture. Njegov temeljni cilj je pomagati oziroma usmerjevati ljudi na različne lokacije po svetu, jim posredovati podrobnejše informacije o določeni lokaciji in omogočiti lažjo in hitrejšo povezavo z ostalimi podobno mislečimi popotniki. Omrežje se je najhitreje razvilo med leti 2005 in 2006, ko je število uporabnikov iz 45.000 naraslo na dobre 4 miljone. Danes ima WAYN okoli 19 miljonov registriranih uporabnikov. Kot pri večini družabnih omrežij, si lahko ustvarimo svoj profil, uvozimo slike in dodamo prijatelje. (Slika2)
Slika2
Twitter je družabno omrežje in mikroblogna storitev, ki svojim uporabnikom omogoča, da izmenjujejo kratka sporočila, dolga do 140 znakov. Takšnim sporočilom rečejo "tweets"(slovensko - čivki, twitter - čivkač). Mikroblogna storitev pomeni, da gre za neko kombinacijo bloga in socialnega omrežja, predstavlja torej krajšo verzijo bloga, obogateno s komponentami socialnega omrežja. Twitter omogoča, da sledimo uporabnikom in njihovim objavam, prav tako pa drugi uporabniki lahko sledijo našim objavam. (Slika3)
Slika3
Skype je brezplačno internetno telefonsko omrežje (VoIP), ki omogoča medsebojno komuniciranje uporabnikov. Storitev VoIP (Voice over Internet Protocol) je telefonija preko internetnega protokola, ki omogoča prenos komunikacijskih podatkov preko internetnega omrežja, z uporabo internetnega protokola (IP). Skype nam ponuja video ali glasovni pogovor in glasovni konferenčni pogovor do največ 5 uporabnikov. Seveda pa nam omogoča tudi prenos besedilnih sporočil in datotek med uporabniki. Deluje na podlagi neposredne podatkovne povezave med klienti (peer-to-peer). (Slika4)
Slika4
Tumblr je mikroblogovna platforma in družbeno omrežje, ki ga je odkril David Karp. Je v lasti podjetja Yahoo! Inc. Gre za zelo podobno zadevo kot pri Twitterju. Storitve uporabnikom omogočajo prenos večpredstavnih gradiv in drugih vsebin v kratko formiran blog. Uporabniki prav tako lahko sledijo blogu drugih uporabnikov, na voljo je pa tudi opcija privatizacije lastnega bloga. Temelji na principu vmesnika pregledne plošče ("dashboard interface") kjer imamo razne opcije za uvoz in izvoz datotek. (Slika5)
Slika5
Spring.me je spletno družabno omrežje, kjer imajo uporabniki svojo profilno stran na kateri lahko objavljajo razno večpredstavno vsebino, torej slike, videoposnetke, razne .gif format animacije in vprašanja, na katera lahko odgovarjajo ali pa jih sami zastavljajo. Bistvo strani je pa ravno v teem zastavljanju in odgovarjanju na vprašanja, ki so lahko znotraj neke skupine, ali pa nam jih zastavijo popolni neznanci. Omrežje je bilo prej znano kot Formspring, preimenovali pa so se septembra 2013, kmalu za tem, ko je izšla nova različica strani. Podjetje ima sedež v Kaliforniji, neuradno pa naj bi bilo trenutno okoli 4 miljone uporabnikov. (Slika6)
Slika6
Aktivne oblike učenja s pomočjo družabnega omrežja...
Originalne objave si lahko ogledate v naši Facebook skupini, in sicer - TUKAJ
Povezave nas usmerijo na spletno mesto Teachertube. Na prvi povezavi dobimo nekaj koristnih informacij o zgodovini brskalnikov in o aktualni "vojni" med spletnimi brskalniki. Na drugi povezavi se seznanimo z spletnim brskanjem na dotik v Mondopad-u, gromozanskem tabličnem računalniku, produktu podjetja InFocus iz Portlanda, ZDA. Na zadnjem posnetku pa si lahko ogledamo opis in primerjavo med brskalniki Firefox, Flock in Safari. Produkt Flock je relativno neznan brskalnik, ustvarjen leta 2005 v istoimenskem podjetju, ki od leta 2011 ni več v obratovanju, tako da posodobljene verzije niso več na voljo, kljub temu pa si ga je zanimivo ogledati saj je imel nekaj svojih posebnosti.
Povezavi nas usmerita na spletno mesto Youtube. Prvi posnetek nam predstavi 6 relativno neznanih spletnih brskalnikov, za katere tudi sam predhodno še nisem slišal. Na posnetku nam opiše njihove prednosti in slabosti, ter zakaj bi nam za uporabo priporočil tudi kakega izmed njih. Na drugi povezavi pa naredimo hiter in kvaliteten test štirih najbolj popularnih spletnih brskalnikov, ter analizo za katerega bi se odločili in zakaj bi se tako odločili, kaj nam je najbolj pomembno pri izbiri brskalnika in kaj je zanemarljivo.
Tretji posnetek iz mesta Youtube bom še posebej izpostavil. Objavil sem ga sicer že v svojem Preziju pri prejšnji projektni nalogi, toda mislim, da je vreden posebne pozornosti ker nam dejansko pokaže realno sliko o tem koliko uporabnikov, ki dnevno uporabljajo internet, se sploh zaveda kaj je spletni brskalnik in kaj so njegove osnovne funkcije.
Rezultati tega poskusa so bili to jutro na Times Square-u v New Yorku več kot očitno porazni. Manj kot 8% naključno izbranih mimoidočih je sploh vedelo, kaj je spletni brskalnik, kaj šele, da bi točno lahko definirali razliko med spletnim brskalnikom in spletnim iskalnikom. Zato posebej upam, da bo moj blog lahko neka vrsta ozaveščanja in tudi pomoč v tovrstne izobraževalne namene.
Svoj lastni posnetek na youtube sem objavil že pri projekni nalogi 7. Ponovno si ga lahko ogledate TUKAJ
Poglejmo si nekoliko podrobneje kako po korakih objavimo poljuben videoposnetek na Youtube:
Najprej se moramo registrirati, kar seveda storimo brezplačno. Potrebujemo pa Googlov račun da se lahko prijavimo na Youtube. Googlov račun nam omogoča dostop do večine njegovih produktov (npr. Gmail, Google Groups, Picasa, Web History, Youtube...). Torej, ko se vpišemo na Youtube, vnesemo svoj e-poštni naslov googlovega računa in geslo. Če smo se vpisali predhodno že zaradi neke druge storitve, nas v Youtube vpiše samodejno. (Slika1)
Slika1
Ko se enkrat prijavimo, vidimo čisto na vrhu, desno od iskalnega polja, funkcijo Prenesi (Upload). (Slika2)
Slika2
Prikaže se nam naslednja stran. S klikom na puščico datoteke lahko
naložimo iz računalnika ali pa uporabimo "povleci in spusti" (drag and
drop) metodo za prenos datotek. (Slika3)
Slika3
Prenos datoteke...čas prenosa je seveda odvisen od velikosti datoteke. (Slika4)
Slika4
Ko se posnetek prenese, ali pa tudi že v času prenosa, lahko dopolnimo in spremenimo nekatere osnovne podatke kot so naslov posnetka, opis, ključne besede, nastavitve o zasebnosti, kategorija oz. zvrst posnetka...Na voljo pa imamo tudi naprednejše nastavitve glede licence, komentiranja, omejitev starosti za ogled posnetka...(Slika5)
Slika5
Ko zaključimo z zgoraj navedenimi koraki, dobi naš videoposnetek svoj URL in spletno mesto na youtubovem kanalu, kjer si ga lahko ogledamo. Pod njim imamo na voljo razne statistične informacije kot so število ogledov, tudi statistika lokacij oseb ki si je ogledalo posnetek, datum objave, in ocena posnetka v obliki všeč/ni všeč. (Slika6)
Slika6
EdTed v izobraževanju. Uporabil sem posnetek v povezavi z mojo tematiko in ga osmislil za uporabo učne ure pri pouku računalništva, ko bi učno uro posvetili učenju o spletnih brskalnikih. Dodal sem 10 osnovnih vprašanj v povezavi z brskalniki, izrazil svoje objektivno in subjektivno mnenje glede tematike, ter postavil diskusijsko vprašanje. Predstavitev si lahko ogledate TUKAJ